BAUSCH + LOMB
MARMARA BÖLGESİ TEK YETKİLİ BAYİİ
Metin Boyutu A- A+

Alerji, vücudunuzun bazı ilaç ve maddelere verdiği doğal bir tepkidir ve başka semptomların yanı sıra genellikle kaşıntı, kızarma ve iltihap görülür. Neye karşı alerjiniz olduğuna bağlı olarak yılın belirli mevsimlerinde veya yıl boyunca görülebilir. Alerjiniz varsa bu durum gözlerinizi de etkileyebilir. Gözleriniz kızarabilir, kaşınabilir ve sulanabilir, hatta gözleriniz ve göz kapaklarınızda iltihap oluşabilir.

Alerjilere Ne Sebep Olur?

Vücudunuz bir alerjen veya bazı ilaçlar ile temas ettiğinde bağışıklık sisteminiz histamin adı verilen bir kimyasal madde üreterek doğal olarak tepki verir. Histamin gözlerdeki dokulara bağlanır ve alerji belirtisi olarak genişlemelerine veya büyümelerine neden olur.

Gözleri etkileyen yaygın alerjenler polen, kanaryaotu, çim, küf, ot, toz ve evcil hayvan tüyleridir.

Alerji Semptomları

En yaygın alerji semptomları şunlardır:

  • Kızarıklık
  • Aşırı göz yaşarması
  • Gözde kaşıntı
  • Aksırma
  • Sinüs aktivitesi

Alerji Tedavileri

Çoğu vakada göz doktorları semptomları alerji olarak teşhis eder ancak yarık lamba mikroskopisi ile daha ayrıntılı muayene gerekebilir.

Alerjileri tedavi etmenin en iyi yolu alerjenlerden uzak durulmasıdır. Örneğin genelde ilkbaharda alerjik reaksiyonlar yaşıyorsanız, muhtemelen havadaki polenlere karşı tepki veriyorsunuz demektir ve bu yüzden mümkün oldukça iç mekanlarda kalmanız gerekir.  Aynı şekilde içinde evcil hayvan tüyü bulunan bir evde her bulunduğunuzda alerji yaşıyorsanız, mümkün oldukça hayvanlardan uzak durmanız mantıklı olacaktır. 

Alerji şikayeti olanlar kontakt lenslerini her gün yenisiyle değiştirerek rahat edebilirler.