BAUSCH + LOMB
MARMARA BÖLGESİ TEK YETKİLİ BAYİİ
Metin Boyutu A- A+

Göz Kapağında Seğirme

Göz kapağınız bazen sadece seğirir. Bu durum nadiren rahatsızlık vericidir ve genellikle önemli bir sorun yoktur.

Göz kapağında seğirmeler (ya da esas olarak blefarospazm) bir veya her iki göz kapağında meydana gelen kasların istemsiz hareketleridir.

Hafif seğirmeler çok yaygındır, çoğu kişinin kollarında ve bacaklarında hissettiği küçük kas spazmlarına benzer. Ekstrem vakalar (sadece 20.000’de bir kişide görülür) çok daha ciddi olabilir, şiddetli seğirmeler gözleri kapanmaya zorlar. Bu durumda seğirme kaşlar, ağız ve boyun da dahil gözün başka bölümlerine de sıçrayabilir.

irritated-eye-lg

Göz Kapağında Seğirmeye Ne Sebep Olur?

Araştırmacılar birkaç neden tahmin etmektedir - yanlış yönlendirilmiş beyin aktivitesi, yorgun gözler, çok fazla kafein, bazı ilaçların bırakılması, stres, iritasyon veya göz kuruluğu. Ancak çoğu göz kapağı seğirmesinin nedeni bilinmemektedir.

Göz Kapağında Seğirme Semptomları

Göz kapağında seğirme semptomları şunlardır:

  • Gözlerin aşırı kırpılması
  • Göz çevresinde istemsiz kas hareketi
  • Gözlerde kuruma
  • Işığa duyarlılık
  • Göz yorgunluğu

Göz Kapağında Seğirme Tedavisi

Göz kapağında hafif seğirmeler izole olaylardır ve kendiliğinden kaybolur. Etkilenen göz kapağına uygulanacak yumuşak masaj kasın rahatlamasını ve seğirmenin azalmasını sağlar. Seğirmeye kuruluk neden oluyorsa ayrıca göz damlası da kullanılabilir.

Daha kronik olan vakalar aşağıdaki şekillerde tedavi edilebilir:

  • Fasiyal enjeksiyonlar: Enjeksiyon uygulanarak etkilenmiş bölgenin çevresinde bölgesel paralizi (kas felci) oluşturulur. Vakaların çoğunda gözler hemen yanıt verir ve enjeksiyonlar arasındaki sürede semptomlar geçer. Enjeksiyonların uygulanma sıklığı tipik olarak üç ayda birdir ama sıklık hastaya göre değişebilir.
  • Göz kapağı çevresindeki kasların ameliyatla alınması: Bu yöntem yalnızca ciddi vakalarda, diğer tedavi yöntemlerine yanıt alınamayan hastalarda uygulanır.