BAUSCH + LOMB
MARMARA BÖLGESİ TEK YETKİLİ BAYİİ
Metin Boyutu A- A+

Enfekte Gözyaşı Kanalları

İltihaplı gözyaşı kanalları veya dakriyosistit, bir veya her iki gözde aşırı gözyaşı üretimine ve alerji, soğuk algınlığı veya benzeri rahatsızlıklar olmamasına rağmen bazen kızarık ve akıntıya neden olan gözyaşı drenaj sisteminin iltihaplanması ve enflamasyonudur. Her yaşta görülebilen bir durumdur ancak en çok bebeklerde görülür – her üç bebekten biri bu durumdan etkilenir.

Gözyaşı Kanalı İltihabına Ne Sebep Olur?

Yetişkinlerde enfeksiyon, bazen gözyaşı kanalının, kanal etrafındaki kemiklerin doğal büyüme şeklinin sonucunda tıkanmasıyla ortaya çıkar. Kemiklerin büyümesi gözyaşı kanallarını daraltarak tıkanmalarına neden olur ve böylece bakteri oluşumu ve gelişimine imkan sağlar. 

Birçok bebek, gözyaşı kanalında açılmamış veya açıklığı gözyaşı geçişine izin vermeyecek kadar dar olan bir zar ile doğar. Bu çok tipik bir durumdur ve vakaların çoğunda bir yaşına kadar kendiliğinden kaybolur. Ancak bir yaşından sonra sürmesi durumunda kanalı açmak için küçük, genellikle ağrısız bir cerrahi müdahalede (genelde 5 dakika sürer ve doktorunuzun muayenehanesinde gerçekleştirilir) bulunulur.

Gözyaşı Kanalı İltihabı Semptomları

Enfekte gözyaşı kanalı durumunda görülen tipik kızarıklık, şişme ve aşırı sulanmanın yanı sıra göz doktorunuz hastalığın teşhisi için başka testler de yapabilir. Bu testlere gözyaşı kanalının boşaltılması için sinüs bölgesinin yakınına baskı uygulanması ve açık olup olmadıklarını görmek üzere gözyaşı kanallarından renkli bir sıvının akıtıldığı boya testi dahildir. 

Gözyaşı kanalı iltihabı semptomları şunlardır:

  • Göz ve göz kapağında kızarıklık
  • Gözde iltihaplanma veya enflamasyon
  • Aşırı göz yaşarması
  • Gözde akıntı
  • Ateş

Gözyaşı Kanalı İltihabı Tedavileri

Enfekte gözyaşı kanalı tedavisinde vakaların çoğunda oral antibiyotikler tercih edilir. Hızlı, etkilidir ve genelde enfeksiyonu bir kaç gün içinde temizler. Bazı vakalarda antibiyotiklerle yanıt alınamadığında, gözyaşı kanallarının açılması veya kanalın etrafında daralmaya neden olan kemiklerin alınması için ameliyat önerilir.