BAUSCH + LOMB
MARMARA BÖLGESİ TEK YETKİLİ BAYİİ
Metin Boyutu A- A+

Yaygın olarak göz tembelliği olarak bilinen ambliyopi, göz ve beyin birlikte hareket etmediğinden, bir gözde görme eksikliğinin ortaya çıkmasıdır. Beyin ambliyopik gözden gelen görüntüleri dikkate almamaya başlar. Ambliyopi normalde yalnız bir gözü etkiler – sonuçta ambliyopik göz diğerinden uzaklaşarak “tembel” gözükür. Kişinin gözleri bir yerine iki farklı noktaya odaklanmış göründüğünde sıklıkla strabismus veya şaşılık ile ilişkilendirilir.

Göz Tembelliğine Ne Sebep Olur?

Göz tembelliği, şaşılıktan (strabismus), gözler arasında yakın veya uzağı görememe bakımından farklılık olması ya da katarakt, ptozis (üst göz kapağının sarkması) gibi önceden var olan diğer göz hastalıkları ve refraktif sorunlardan kaynaklanmaktadır. Göz tembelliğinde genellikle gözler beyne aynı görüntüleri göndermek için birlikte çalışmaz. Şaşılık durumunda gözlerden biri kişinin görmeye çalıştığı nesneden dışarı odaklanmıştır. Beynin doğal eğilimi odak dışı görüntüyü dikkate almamaktır. Bu durum etkilenen gözün az kullanılmasına ve zayıflamasına neden olur. Zaman geçtikçe zayıflayan göz pozisyonunu kaybeder ve durum göz tembelliğine dönüşür.

Göz Tembelliği Semptomları

Ambliyopi erken yaşlarda, genellikle 6 yaşından önce gelişir ve semptomları her zaman çok belirgin değildir. Ne kadar erken teşhis ve tedavi edilirse o kadar iyidir. Bu nedenle çocuklara altı aylıkken ve üç yaşında yeniden tam göz muayenesi yapılması önerilmektedir. Göz tembelliği semptomları şunlardır:

  • Farklı yönlere bakan gözler
  • Bir gözün daha çok tercih edilmesi
  • Zayıf derinlik algısı
  • Bir gözde az görüş

Göz Tembelliği Tedavisi

Erken teşhis ve tedavi ile tembel gözün görüşünde iyileşme sağlanabilir. Ancak en kötü ihtimalle tedavi edilmeyen göz işlevsel olarak kör olabilir.

Göz tembelliği tedavileri şunlardır:

  • Güçlü gözün bant ile kapatılması: Bu yöntem daha zayıf olan gözü daha çok çalışmaya zorlayarak doğal olarak hareket ve odak yeteneğini güçlendirir.
  • Kontakt lensler ve gözlük: Gözler arasındaki yakın ya da uzağı görememe farklılıklarını düzeltir.

Ameliyat: Göz kaslarını yeniden düzenler, diğer tedavi seçeneklerine göre daha pahalı ve riskli bir seçenektir.

 Resim Ulusal Göz Enstitüsü, Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından onaylanmıştır.