BAUSCH + LOMB
MARMARA BÖLGESİ TEK YETKİLİ BAYİİ
Metin Boyutu A- A+

Uzağı Görememe (Miyopi)

Miyop olan kişi yakın cisimleri net olarak görür, fakat belli bir mesafeden örneğin yol tabelası, kara tahta veya odanın diğer ucundaki kişiler gibi cisimleri görmekte sorun yaşar. Dünya çapında 4 yetişkinden 1’inin karşılaştığı genel bir durumdur.

nearsightednearsighted

Uzağı Görememeye Ne Sebep Olur?

Göz küresinin şekli, ışık ışınlarının retinanın çok önünde çok uzağa odaklanmasına neden olacak kadar uzunsa, bir diğer anlatımla uzağı görmeyi zorlaştıracak kadar uzunsa uzağı görememe veya miyopi ortaya çıkar. 

Yakını görememe gibi, miyopi de kalıtsaldır. Genellikle çocuklarda 8 ile 12 yaş arasında tespit edilir. Ergenlik yıllarında vücut hızla gelişirken daha kötüye gidebilir. Genellikle 20 ile 40 yaşları arasında çok az değişir.

Uzağı Görememe Semptomları

Göz doktorları basit bir göz muayenesi ile uzağı görememeyi teşhis edebilir. En yaygın semptomlar şunlardır:

  • Uzağı bulanık görme

  • Gözleri sık sık kısarak bakma

  • Odaklanmaya çalışmaktan göz yorgunluğu ve baş ağrısı

Uzağı Görememe Tedavileri

Uzağı görememe durumu ışık ışınları tekrar retina üzerine odaklandırılarak kolayca düzeltilir. Yaygın olarak şu şekilde yapılır:

  • Gözlük ve kontakt lensler: çoğu insanın tercih ettiği en basit tedavi. PureVision2 HD kontakt lensler özellikle az ışıkta halo ve glare'leri (ışık halkası ve kamaşma) azaltmak üzere tasarlanmıştır ve HD Optik özelliği ile olması gereken keskin ve net görüşü sağlar.

  • Ameliyat: Ameliyat seçeneği vardır ancak pahalı olabilir ve mevcut kontakt lens seçeneklerine kıyasla daha fazla risk içermektedir. Ameliyatta, korneadan az miktarda dokuyu almak için lazer teknolojisi veya manuel kesi yöntemi kullanılmaktadır.

Resim Ulusal Göz Enstitüsü, Ulusal Sağlık Enstitüleri izniyle kullanılmıştır.