BAUSCH + LOMB
MARMARA BÖLGESİ TEK YETKİLİ BAYİİ
Metin Boyutu A- A+

Gözde Uçuşan Cisimler ve Gözde Parlama

Gözde uçuşan cisimler gözünüzün karşısında yüzer gibi görünen görüş alanınızdaki küçük noktalar, benekler, çizgiler veya şekillerdir. Uzaktaki nesnelere benzerler ancak gerçekte vitröz adı verilen, gözün jele benzeyen bölümünde yer alan hücre ve liflerin gölgeleridir.

Uçuşan cisimler çoğunlukla görüşün tamamen normal bir parçası olan izole oluşumlardır. Ancak daha sık görülürlerse ve bu duruma gözde parlamalar – başınızı bir yere vurduğunuzda görebileceğiniz yıldızlara benzeyen ışık patlamaları veya çizgileri - eşlik ederse bu durum yakın zamanda oluşabilecek retina yırtılmasının belirtileridir. çok ciddi bir durumdur ve mutlaka bir göz doktoruna danışılmalıdır.

Gözde Uçuşan Cisimler ve Gözde Parlamaya Ne Sebep Olur?

Vitröz jel, gözde küçük yığınlar oluşturacak şekilde büzülebilir. Söz konusu yığınlar retinada gölgeler oluşturur ve bunlar gözde uçuşan cisimler olarak adlandırılan form ve şekillere neden olur.

Bazen vitröz büzülmesi sırasında retinaya kısmen yapışır ve üzerine asılır. Buna bağlı retina sinir hücrelerinin hareketi gözde parlamaya neden olur.

Gözde Uçuşan Cisimler ve Gözde Parlama Semptomları

Gözde uçuşan cisimler:

  • Siyah şekil ve çizgilerin görünmesi
  • Genellikle demet şeklinde ve neredeyse hemen kaybolan şekiller

Gözde parlama:

  • Görünür ışık patlamaları veya çizgileri
  • Bir bölgede tek bir patlama veya daha geniş bir alanda bir kaç patlama olabilir

Gözde Uçuşan Cisimler ve Gözde Parlama Tedavileri

çoğu zaman gözde uçuşan cisimler tehlikeli bir durumun belirtisi değildir ve yukarı veya aşağıya bakmak onları görüş alanınızdan çıkarır.

Ancak gözde parlamalar eşlik ettiğinde, ciddi görme kaybına neden olabilen ciddi bir hastalık olan retina yırtılmasının belirtisi olabilir. Bu nedenle gözde parlama yaşayan herkesin derhal göz doktoruna görünmesi önerilmektedir.