BAUSCH + LOMB
MARMARA BÖLGESİ TEK YETKİLİ BAYİİ
Metin Boyutu A- A+

Yakını Görememe (Hipermetropi)

Yakını görememe hastası kişi sürekli odaklanmaya çalışsa da yakındaki cisimlere baktığında bulanık görür. Sürekli odaklanmaya çalışmak; zorlanma, göz yorgunluğu ve baş ağrılarına neden olur.

farsighted

Yakını Görememe (Hipermetropi) Nedir?

Yakını görememe ya da hipermetropi, göz küresi normalden kısa olduğundan ortaya çıkar. Göz küresinin kısa oluşu görüntülerin retinanın üzerine odaklanmak yerine arkasına odaklanmasına neden olur. Genellikle kalıtsal olan ve yaygın görülen bir durumdur. Sonuç olarak, göz merceği görüntüyü retinaya odaklamak için efor sarf etmelidir.

Bebekler ve çocuklarda genelde hafif derece yakını görememe olabilir; gözleri büyüdükçe ve genişledikçe, genellikle 7 veya 8 yaşlarında bu durum kendi kendine düzelir. Yakını görememeye devam eden genç yetişkinler genelde durumlarının farkına varmazlar; çünkü gözlük veya kontakt lense ihtiyaç duymadan durumu düzeltecek odaklanma gücüne sahiplerdir.

Yakını Görememe Semptomları

Başlangıçta semptomlar tespit edilemez ya da çok hafiftir. Yaşla birlikte önce yakındaki cisimleri görme zorlukları artar ve sonuçta uzaktaki cisimler de bulanık görülmeye başlar.

Yakını Görememe Tedavileri

Yakını görememe kolayca düzeltilir ve gözler bunun dışında sağlıklıdır. Görüntü retinanın arkasında odaklandığında gerçekleştiğinden, görüntü retinanın üzerine yeniden odaklanınca düzelir. Teadvide genellikle yaygın görüş düzeltme yöntemleri kullanılır:

  • Gözlük veya kontakt lensler: en basit, en yaygın görüş düzeltme yöntemidir.

  • Ameliyat: Yakını görememe kusurunu düzeltmek için ameliyat seçeneği vardır, ancak pahalı olabilir ve mevcut gözlük veya lens seçeneğine kıyasla daha fazla risk içermektedir. Bu seçenekte, kusurlu gözün korneasını yeniden şekillendirmek üzere lazer teknolojisi ya da küçük kesi yöntemi kullanmaktadır.

Resim Ulusal Göz Enstitüsü, Ulusal Sağlık Enstitüleri izniyle kullanılmıştır.