BAUSCH + LOMB
MARMARA BÖLGESİ TEK YETKİLİ BAYİİ
Metin Boyutu A- A+

Yabancı Cisimler / Göz İritanları

Gözünüzdeki yabancı cisim toz, kum tanesi ya da gözünüze temas eden başka bir madde olabilir. çoğu zaman bu cisimler çok küçüktür, fark edilmez, gözümüze girdiğinde zararsızdır, kolayca çıkarılabilir. Yine de göze giren cismin ne olduğuna ve ne kadar derinde olduğuna bağlı olarak yabancı cisimler tehlikeli olabilir.

irritated-eye-lg

Yabancı Cisimlere Ne Sebep Olur?

Vakaların çoğunda yabancı cisimler atmosferde bulunan ve görmediğimiz için gözümüze giren basit partiküllerdir. Buna ek olarak, kazalar veya havaya partiküllerin dağılmasına neden olan işler yaparken yeterli göz koruması olmaması gibi nedenlerle yabancı cisimler göze girebilir.

Yabancı Cisim Semptomları

Gözünüzde yabancı bir cisim olduğunu hissedersiniz. Aslında daha önce gözünüze kirpik kaçtıysa bunun nasıl bir his olduğunu bilirsiniz. Fark etmediğiniz takdirde ya da cismi çıkarmakta zorlanırsanız gözünüz kızarır veya iritasyon oluşur.

Yabancı Cisimler için Tedavi

Gözdeki yabancı cisim için uygulanacak tedavi cismin ne olduğuna ve göze temas derecesine göre değişir.

Toz, kum tanesi veya kirpik evde kolayca çıkarılabilecek ufak yabancı cisimlerdir.

çıkarmanın en iyi yolu gözün bir göz yıkama solüsyonu ya da bulunmadığı takdirde musluk suyu ile yıkanmasıdır. En önemli nokta partikülün gözden tamamen atılmasını sağlamak üzere bol miktarda su kullanılmasıdır.

Cismi hala gözünüzde hissediyorsanız bir sonraki yöntem elle çıkarmaktır. Bunun için bir mendil veya pamuklu çubuk kullanmanız ve gözün üzerinde kaydırmamaya çok dikkat etmeniz önerilir. Korneayı korumak üzere cismin bulunduğunu hissettiğiniz yerin aksi yönüne baktığınızdan emin olun (üst göz kapağında ise aşağıya bakın ve tam tersi).

Daha büyük yabancı cisimler ya da gözün içine girmiş olan yabancı cisimler için hemen doktora başvurun. Yaranın ciddiyeti ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa bir göz doktoruna danışmalısınız.

Yabancı cisimlerin neden olduğu hasara yönelik medikal tedaviler, topikal ilaçlardan, yabancı cisim kaynaklı yara için uygun tedaviyi belirleyecek acil müdahale ve ameliyata (gözün içine giren ya da gözü yırtan cisimler için) kadar çeşitlilik gösterir.