BAUSCH + LOMB
MARMARA BÖLGESİ TEK YETKİLİ BAYİİ
Metin Boyutu A- A+

Uvea gözü koruyan vasküler, fibröz bir katmandır. Beslenme ve gaz alışverişi için çok önemlidir. üç bölümden oluşur: iris, silier cisim ve koroid. Uveanın bölümlerinden herhangi biri iltihaplandığında bu duruma üveit adı verilir.

üveitin üç türü vardır ve her biri uveanın farklı bölümlerini etkiler.

üveit Türleri

ön üveit – üveitin en yaygın görülen çeşididir (vakaların %40 ile %70’i arasında), iris ve çevresindeki doku silier cismi etkiler. Genellikle uveanın iltihap olan bölümü iris olduğundan ön üveit bazen iritis olarak anılır.

Ara üveit – Silier cismin hemen arkasındaki alanın (pars plana) ve ayrıca retinanın en uç kenarının iltihaplanmasıdır. Bu en az görülen üveit çeşididir.

Arka üveit – Gözün arka kısmı koroidde görülen ve retina ve/veya optik siniri de etkileyebilen nadir görülen bir üveit çeşididir. Bu türün tedavisi daha zordur ve sıklıkla ilerleyen görme kaybı ile ilişkilendirilir.

mpic-uveitis-cutaway

üveite Ne Sebep Olur?

çoğunlukla üveitin altında yatan görünür bir sebep yoktur. çok geniş bir hastalık ve sendrom yelpazesinden kaynaklanan bir durumdur ve vücudun enfeksiyona karşı doğal tepkisi sonucunda da ortaya çıkabilir.

ön üveit vakalarının neredeyse yarısında başka hastalıklarla ilişki bulunmamıştır. Bu vakalar gözde yaşanan bir travma sonucunda oluşabilir.

üveit Semptomları

üveit aniden kızarıklık ve ağrı ile ortaya çıkabilir, ya da hafif kızarıklık veya hafif ağrı ile yavaş seyredebilir ancak görüş kademeli olarak bulanıklaşır. üveit semptomları şunlardır:

  • Işığa duyarlılık
  • Bulanık görme
  • Gözde ağrı
  • Gözlerde kızarıklık
  • Gözde uçuşan cisimler

üveit Tedavileri

Uygun şekilde tedavi edildiğinde üveit genellikle tedaviye iyi yanıt verir. Yaygın üveit tedavileri:

  • Ant-inflamatuar ilaçlarla kombine edilmiş reçeteli göz damlaları. Göz damlaları gözün arka tarafına iyi nüfuz etmeyebilir, bu nedenle bu tür tedaviler arka üvetitte etkili değildir.
  • Perioküler steroid enjeksiyonları – but tedavi rahatsız edici olabilir, yine de akut üveit durumunda çok etkilidir.

Steroidlerin, diğer immunosüpresan veya anti-metabolit ilaçların sistemik veya oral kullanımı  sırasında, göze nüfuz etmesi ve üveiti tedavi etmesi için gerekli doz nedeniyle sıklıkla vücudun geri kalanında ortaya çıkan yan etkiler (Cushing sendromu, böbrek, karaciğer ve kemik iliği hasarı dahil) ile ilişkilendirilmiştir.

Burada yer alan bilgilerin birincil kaynağı üveit Bilgilendirme Grubu Web Sitesidir. www.uveitis.net