BAUSCH + LOMB
MARMARA BÖLGESİ TEK YETKİLİ BAYİİ
Metin Boyutu A- A+

Şaşılık (veya strabismus), bir kişinin gözlerinin aynı anda aynı noktaya odaklanamaması ve ayrı hizada veya farklı yönlere bakar gibi görünmesidir. 

Bu genellikle bir veya her iki gözdeki kasların zayıflığından kaynaklanır. Zayıf göz odaklanması gereken nesneden uzağa ve burna doğru döner. Hedeften uzaklaşan göz her seferinde aynı göz ya da farklı zamanlarda farklı bir göz de olabilir.

Başlangıç evrelerinde gözler birlikte hizalanmadığından şaşılık dezoryantasyon (yön bozukluğu) veya çift görmeye neden olabilir. Şaşılığı olan küçük çocuk bilinçsiz olarak doğru hizalanmayan gözle gördüğü görüntüyü reddeder ve gözü ile beyin arasındaki ilgili sinir bağlantısı gelişmeyebilir. Bu durum gözün donuk görü ya da göz tembelliği olarak bilinen sürekli olarak dönmüş şekilde kalmasına neden olabilir.

Şaşılık en çok bebeklerde görülür. Erken yaşta tespit edildiğinde daha kolay tedavi edilir. Bu genellikle bebek ve çocuklarda rastgele gelişen bir durum değildir, gözlerde kayma görüldüğünde muayene edilmeli ve gerekirse tedavi verilmelidir.

 eye-treatment

Şaşılığa Ne Sebep Olur?

Şaşılığın birçok farklı nedeni vardır ve genellikle aileden kaynaklanır. Bazı vakalarda uzun süre tedavi edilmeyen ciddi yakıngörmezlikten kaynaklanmış olabilir. önemli kafa travması da beyinde gözleri kontrol eden kasların bulunduğu bölümü etkileyebileceği için şaşılığa neden olabilir.

Şaşılık Semptomları

Şaşılığın en belirgin belirtisi gözlerin farklı noktalara bakar gibi görünmesidir. Ancak şaşılığın genellikle çocuklarda görülen başka belirtileri de vardır:

  • Birlikte hareket etmeyen gözler
  • Her gözde simetrik olmayan yansıma noktaları
  • Başın bir yana dönmesi
  • Derinlik ölçememe
  • Sadece tek gözde şaşılık

Şaşılık Tedavileri

Görüşü iyileştirmek için hasta olan göz veya gözlerde zayıflamış kaslar çalıştırılmalıdır. Şaşılığın nedeni, türü ve ciddiyetine göre tek başına veya birlikte bir kaç tedavi uygulanabilir:

  • Gözlük veya kontakt lens – bu şekilde tedavi edilmemiş yakıngörmezlikten kaynaklanan şaşılığı olan kişilere yardımcı olabilir.
  • Enjeksiyon tedavileri – yaygın olarak botox olarak bilinen enjeksiyon tedavileri gözde kasılmış olan kası rahatlatır ve gözün gerektiği gibi odaklanmasını kolaylaştırır.
  • Ameliyat – gözdeki kasları güçlendirir ve yeniden hizalar; pahalı ve diğer yöntemlere göre daha fazla riski olmasına rağmen bu yöntemle daha yüksek başarı oranları elde edilmiştir.
  • Daha iyi gören gözün bant ile kapatılması – göz damlaları ve yağları gibi bu yöntem zayıflamış gözü güçlendirmek için kullanılır.
Resim Ulusal Göz Enstitüsü, Ulusal Sağlık Enstitüleri izniyle kullanılmıştır.