BAUSCH + LOMB
MARMARA BÖLGESİ TEK YETKİLİ BAYİİ
Metin Boyutu A- A+

Yaşa Bağlı Maküla Dejenerasyonu

Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu, ya da YBMD, maküla adı verilen retina merkezini etkileyen fiziksel bir rahatsızlıktır. Maküla gözün en odaklanmış görüşünü sağlayan, okurken, araba kullanırken ya da net, keskin veya doğru  görüş gerektiren diğer aktivitelerde kullandığımız kısmıdır.

İki farklı YBMD tipi vardır:

Kuru tip maküla dejenerasyonu: Drusen adı verilen küçük sarı birikintiler makülanın altında birikir. Zaman içinde bu birikimler görme hücrelerinin yavaşça bozulmasına neden olacak kadar yıkıcı davranır.  Maküla daha az çalıştıkça zamanla merkezi görüşün yavaş yavaş kaybına neden olur.

Bu YBMD’nin en yaygın görülen türüdür ve hastaların yaklaşık %90’ında görülür.

Yaş tip maküla dejenerasyonu: Makülanın bazı bölgelerinde orada bulunmaması gereken yeni kan damarları oluşmaya başlar. Bu durum makülaya hızla zarar verir ve çok kısa sürede merkezi görüşün kaybına yol açar. 

Bu tür dejenerasyon, YBMD hastaların sadece yaklaşık %10’unda görülse de YBMD’ye bağlı ciddi görme kayıplarının %90’ından sorumludur.

vision-with-age-related-macular-degeneration

YBMD risk faktörleri

YBMD’nin nedenleri bilinmese de yaş, yaşam tarzı ve beslenmenin rolü bulunmaktadır. Aşağıdakiler:

  • yaş
  • sigara içmek
  • diyet
  • obezite
  • güneş ışığına maruz kalma
  • yüksek tansiyon

Risk faktörleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

YBMD Semptomları

YBMD başlangıcında çoğunlukla fark edilmeden ilerler ve ancak dilate edilmiş göz muayenesinde drusen birikiminin görülmesiyle tespit edilebilir. Ancak YBMD ilerledikçe drusenler görme hücrelerinin hayati besin maddelerini makülaya iletmesini engeller ve aşağıdaki semptomlar ortaya çıkar:

  • Bulanık görme
  • Görüş alanının merkezinde siyah ya da boş bir alan
  • Düz çizgilerin çarpılması

YBMD Tedavileri

Periferal görüş etkilenmediğinden YBMD hastalarının çoğu büyüteç gibi optik görüş bozukluğu yardımcısı araçları kullanarak normal yaşamlarına devam eder.

Yaş YBMD ilaç enjeksiyonları ve/veya lazer uygulaması ile sızan kan damarlarını tıkamak suretiyle tedavi edilir. Bunlar genelde kısa ve ağrısız ayakta tedavi yöntemleridir ve dejenerasyonun ilerlemesini yavaşlatır ve hatta bazen tersine çevirir.  Yine de lazerin temas ettiği yerde küçük ve kalıcı bir kara nokta kalır.

Günümüzde  kuru tip YBMD’nin tedavisi yoktur, ancak bazı besin desteklerinin yüksek risk taşıyan kişilerde hastalığın  ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanmıştır.

Bausch + Lomb maküler değişiklik riski bulunan ve Yaşa Bağlı Maküla Dejenerasyonu* teşhisi konmuş kişilerde besin desteği  olarak formüle edilmiş bir göz vitaminleri serisi sunmaktadır. PreserVision Göz Vitaminleri’nin size uygun olup olmadığını göz doktorunuza danışınız.

*Yukarıdaki açıklamalar, Gıda ve İlaç Dairesi tarafından değerlendirilmemiştir.  Bu ürünler, hiçbir hastalığın teşhisi, tedavisi, iyileştirilmesi veya önlenmesi amacıyla kullanılmamaktadır.