BAUSCH + LOMB
MARMARA BÖLGESİ TEK YETKİLİ BAYİİ
Metin Boyutu A- A+

Astigmatizm, kişinin korneası simetrik olmadığında ortaya çıkan yaygın bir görme kusurudur. Normal bir kornea bir beyzbol topu gibi yuvarlaktır. Astigmatizmde ise kornea bir rugby topu gibi ciddi biçimde kavislidir.

astigmatism

Astigmatizme Ne Sebep Olur?

Astigmatizmde uzağı görememe ve yakını görememe birlikte görülebilir.  Asimetrik eğriliği nedeniyle astigmatik göz, ışığı bir eksende doğru odaklarken diğerinde hatalı olarak odaklar. Göze giren ışık retinanın tek bir noktasında odaklanmaz ve bu nedenle hem yakın hem de uzak görüş bulanık veya bozulmuş hale gelir ve bu durum dalgalı bir camdan bakılıyormuş gibi bir etki yaratır.

Astigmatizmin Semptomları

Göz doktorları astigmatizmi basit görüş testi, ışık kırılım testi ve kornea ölçümü dahil bir seri test yardımıyla ya da göz yüzeyinin elektronik haritasını çıkararak teşhis ederler. Yaygın astigmatizm semptomları:

  • Hem yakındaki hem de uzaktaki cisimleri bulanık görme
  • Küçük yazıları okuyamama
  • Gözleri sık sık kısarak bakma

Astigmatizmin Tedavileri

Astigmatizm ışık ışınlarının eşit olmayan dağılımından kaynaklandığı için, ışık ışınları tek bir düzleme odaklandığında düzelir. Bu birkaç şekilde yapılır:

  • Gözlük
  • Kontakt Lensler: Soflens for Astigmatism Torik lensler astigmatizm hastalarının görmelerinin düzeltilmesi için özel olarak tasarlanmıştır.

  • Astigmatik Keratotomi: LASIK lazer teknolojisi (fotoreftraktif keratotomi) veya manüel kesi (radyal keratotomi) yöntemiyle korneadan küçük doku parçaları alınarak kornea yeniden şekillendirilir.