BAUSCH + LOMB
MARMARA BÖLGESİ TEK YETKİLİ BAYİİ
Metin Boyutu A- A+

Kontakt Lens Rahatsızlığı

Yumuşak kontakt lensler, genelde kullanım başından itibaren rahattır. Kontakt lens rahatsızlığı oluşabilir ancak genellikle kendiliğinden iyileşir.

 inserting-contact-lens

Kontakt Lens Rahatsızlığına Ne Sebep Olur?

Kontakt lens rahatsızlığı birçok farklı nedenden oluşabilir. Kontakt lenslerin olması gerektiği gibi çalışmaları için bakım ve yenileme takvimine uygun olarak gerekli özenin gösterilmesi gerekir. Bu öneriler gözlerinizi kontakt lenslerle daha sağlıklı ve rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. önerileri uygulamadığınızda görüş, rahatlık ve başka güvenlik sorunları ortaya çıkabilir.

Aşağıdaki rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğinden haberdar olmalısınız:

  • Gözde batma, yanma, kaşınma (iritasyon) veya diğer göz ağrıları
  • Lensinizi ilk taktığınız ana göre rahatlığının azalması
  • Gözünüzde bir şey varmış hissi (yabancı cisim, çizilmiş bölge)
  • Gözlerin aşırı sulanması (yaşlanması)
  • Olağandışı göz sekresyonu
  • Gözlerde kızarma
  • Görüş netliğinde azalma (zayıf görüş keskinliği)
  • Bulanık görüş, gökkuşağı ya da eşyaların etrafında ışık halkası
  • Işığa karşı duyarlılık (fotofobi)
  • Gözde kuruma

Yukarıdaki semptomların herhangi birini fark ettiğinizde:

Lenslerinizi hemen çıkarın.

Rahatsızlık veya sorun biterse lenslerinize yakından bakın. Lens herhangi bir şekilde hasar görmüşse lensi tekrar gözünüze takmayın. Lensi saklama kabına koyun ve göz doktorunuzu arayın. Lens üzerinde kir, kirpik veya başka bir yabancı cisim varsa veya lens hasarsız görünüyorsa lensleri dikkatlice temizleyip, durulayıp, dezenfekte edip tekrar takmalısınız. Yeniden taktığınızda sorun devam ediyorsa hemen lenslerinizi çıkarıp göz doktorunuza danışmalısınız.

Yukarıdaki rahatsızlıkların herhangi biri ortaya çıktığında enfeksiyon, korneal ülser, neovaskülarizasyon veya iritis (gözbebeği enflamasyonu) gibi ciddi bir durum olabilir. Lensi gözünüzden çıkarıp sorunun bir profesyonel tarafından tayin edilmesini sağlamalısınız ve ciddi göz hasarını önlemek için olabildiğince çabuk tedaviye başlamalısınız.

Her kullanımda lenslerinizi temizleyerek ve göz doktorunuzun sizin için önerdiği takvime uygun şekilde yenileyerek üreticinin talimatlarına uyduğunuzdan emin olun. Bu, lenslerinizin rahat ve gözlerinizin sağlıklı kalmasını sağlamanın en iyi yoludur.

Zayıf Uyum

Gözünüzün büyüklüğü ve şekli size özeldir ve kontakt lensleriniz de size özel olmalıdır. Lenslerinizin gözlerinize tam uyması için göz doktorunuz bir takım ölçümler yapacaktır ama bazen bu ölçümlerde bir miktar hata olabilir.

Semptomlar: Gözde yabancı cisim varmış hissi, hafif ağrı veya iritasyon, kızarıklık, görüşte dalgalanmalar

Tedavi: Durumu doktorunuza anlatın – Doktorunuz size en uygun seçeneği belirlemek üzere gözlerinizi ve lens seçimini tekrar kontrol edecektir. Uygun olmayan lensler kornea yüzeyinde aşınmalara neden olabileceğinden bu durum önemlidir.

Kontakt Lenslere Bağlı Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu olan kişiler, gözlerini nemli ve kaygan tutacak kadar gözyaşı üretemez. Bu da kontak lens taktıklarında rahatsızlığa neden olur. Göz kuruluğu doğuştan olabilir (bazı tıbbi durumlara bağlı olarak) veya sonradan meydana gelebilir (sigara içme, bilgisayar kullanma, kafein, bazı ilaçlar ve diğer etkenler nedeniyle).

Semptomlar: Yorgun gözler, göz kuruluğu ve rahatsızlık

Tedavi: Göz doktorunuz nemlendirici/kayganlaştırıcı bir solüsyon kullanmanızı önerebilir. Yumuşak lenslerinizi takmadan önce gözlerinizi rahatlatmak, lens kuruluğunu ve rahatsızlığını azaltmak için kayganlaştırıcı ve nemlendirici damla ile nemlendirin. Kontakt lenslerinize uygun bir damla kullanmanız önemlidir.

çevresel Alerjenler

Toz veya kepek gibi çok miktarda çevresel alerjenin varlığında gözlerinizde iritasyon olabilir. Bu alerjenler, lens yüzeyine yapışıp kullanan kişide tahrişe neden olabilir.

Semptomlar: Kızarıklık, iritasyon, kuruluk

Tedavi: Lens üzerinde oluşabilecek kirleri yok etmek üzere sık sık temizlemek önemlidir. Rahatsızlıklar devam ederse günlük tek kullanımlık lensler ile her gün yeni bir lens kullanılmış olur. Gözlerinizi etkileyen mevsimsel alerjenler ise, özellikle kontakt lensler ile birlikte kullanılan göz damlasını uygulamadan önce lenslerinizi çıkarın ve lensleri takmadan önce 15-20 dakika bekleyin.

Altta Yatan Durumlar

Gözlerinizdeki iritasyon kontakt lenslerinizden kaynaklanmamış olabilir. Gözleriniz kırmızı, şişmiş hale gelir veya akıntı hissederseniz hemen göz doktorunuza danışın. Semptomlar enfeksiyon veya altta yatan bir rahatsızlık kaynaklı olabilir ve en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Enfeksiyon varsa veya bazı topikal göz ilaçları kullanıyorsanız kontakt lens takmamalısınız.